26 listopada 2015 roku obchodziliśmy już po raz kolejny wzniośle i uroczyście Dzień Pracownika Socjalnego.
Scenariusz uroczystości, w części oficjalnej skupiał się na istocie współpracy. O tym, że naszą pracę wspiera wiele osób, pracownicy instytucji z nami współpracujących, przyjaciele Ośrodka, sąsiedzi, znajomi, sołtysi i rady soleckie, księża, członkowie stowarzyszeń i innych organizacji pozarządowych, mieszkańcy. O tym, jak bardzo cieszymy się z tego wsparcia, że dzięki współpracy łatwiej jest wykonywać swoje zadania, realizować swoje obowiązki i dostrzegać coraz lepsze efekty swojej pracy. A efekty tej współpracy coraz częściej są doceniane, zarówno na szczeblu wojewódzkim czy centralnym, o czym może świadczyć np. wynik kilkumiesięcznej kontroli przeprowadzonej w ubiegłym roku przez Najwyższą Izbę Kontroli pn. „Działania Ośrodków pomocy społecznej w zakresie rozpoznawania i monitorowania sytuacji społecznej”. Nasz Ośrodek, jako jedyny kontrolowany spośród tego typu ośrodków na terenie kraju uzyskał ocenę pozytywną.
Podczas kolejnej części uroczystości, swoją uwagę w sposób szczególny, chcieliśmy skupić na osobach starszych, na seniorach, którzy odgrywają tak ważną rolę w życiu każdego człowieka, którzy są dla nas bardzo ważni.
Osoby starsze znajdują się w bardzo różnych sytuacjach. Pamiętajmy, że często są One samotne, czują się opuszczone, są schorowane i narażone na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Dbajmy o seniorów z naszych rodzin, z naszego sąsiedztwa, o tych bliższych nam i dalszych.
Następnie zaprezentowano Gościom spot pn. „Nie jesteś sam” o problemach z jakimi często spotykają się osoby starsze, przygotowany przez Seniorów, uczestników Dziennego Domu Pomocy funkcjonującego przy naszym Ośrodku.
Po emisji spotu, krótką prelekcję pn.” Aktywni Seniorzy- współpraca organizacji z instytucjami” w ramach współpracy z Ośrodkiem, wygłosił Pan Stanisław Wiatrowski, prezes Stowarzyszenia Uniwersytetu III Wieku „Młodzi duchem”.
Po części oficjalnej, przyszedł czas na część artystyczną. W roku bieżącym pozwoliliśmy sobie na odrobinę refleksji przy tekstach Agnieszki Osieckiej- poetki, pisarki, reżyserki, dziennikarki, autorki ponad dwóch tysięcy tekstów piosenek, skeczy i utworów scenicznych.
Oprawę artystyczną zaprezentowały Panie i Panowie z Dziennego Domu:
Czerwinka Irena, Gumińska Zofia, Jaworska Maria, Krajewska Krystyna, Kulesza Teresa, Malinowska Leokadia, Słomkowska Remigia, Kołodyński Tadeusz, Krajewski Alfred oraz pracownice Ośrodka: Panie Ewelina Bar i Magdalena Wróbel.
Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie,
ponieważ wszelkie dobro, które dajemy,
zatacza koło i wraca do nas.”
Flora Edwards
Tym cytatem wprowadziliśmy Gości do kolejnej części obchodów- uroczystego ogłoszenia wyników oraz wręczenia Statuetki Laureatowi konkursu organizowanego pod honorowym patronatem Burmistrza Nidzicy „Człowiek Integracji Społecznej”.
TYTUŁ CZŁOWIEKA INTEGRACJI SPOŁECZNEJ otrzymała Pani Krystyna Łapa.
Kapituła w składzie: Jadwiga Wegierska, Agnieszka Bagińska, Małgorzata Sawicka, Lilla Olszewska, Wojciech Stępień i Marek Kierzkowski postanowiła przyznać szczególne wyróżnienie Pani Ewie Gałka.
W roku bieżącym, miała miejsce wyjątkowa sytuacja. Kapituła Konkursu postanowiła przyznać także Honorowe wyróżnienie Człowieka Integracji Społecznej, śp. Panu Ryszardowi Żygadło „Za działania przyczyniające się do integracji lokalnej społeczności, szczególnie mieszkańców Rozdroża i okolic.Za postawę, styl bycia, skromność, chęci niesienia bezinteresownej pomocy. Za otwartość i szlachetność, które zmniejszały dystanse między ludźmi, między mieszkańcami. Za wspieranie słabszych i potrzebujących pomocy oraz współpracę z instytucjami na rzecz tych osób.Za bycie „cichym” wzorem do naśladowania”
W życiu przeżywamy i doświadczamy różnych sytuacji, okoliczności, zdarzeń. Nie wszystkie z nich są okazją do świętowania jak ta uroczystość. W ostatnim czasie odeszło od nas trzech Przyjaciół Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nidzicy: Ryszard Żygadło, Stanisław Paliński i Kazimierz Łapa. Uczciliśmy pamięć o Nich chwilą ciszy.